113

Kırmızı et mi yumurtanın beyazı mı?

Kırmızı et mi yumurtanın beyazı mı?
Kırmızı Et
0 Tercih
Henüz Oylanmamış
Yumurtanın Beyazı
0 Tercih
Henüz Oylanmamış

Özellikle et fiyatlarının artması ile beraber insanlar protein ihtiyacını karşılamak üzere arayışlara girdi. Protein anlamında ete en yakın yiyecek olan yumurtaya yönelmeye başladı. Peki yumurta gerçekten de etin yerini tutabilir mi? bu soruyu cevaplamaya çalışalım. Yumurtanın kabuğundan sarısına kadar olan tüm kısımlarında protein mevcuttur ancak özellikle beyazı diğer kısımlarına göre daha zengindir. Düzenli olarak tüketildiğinde ete alternatif olabilmektedir.

Protein karşılaştırmasında 1 adet yumurta yaklaşık 40 gram ete denk gelmektedir ve kırmızı ete göre oldukça yağsızdır. Yapılan bir başka araştırmada ise yumurtada bulunan proteinin insan hücrelerinde bulunan proteine birebir şekilde uyması ve kayba uğramamasıdır. Bu sebeple yumurtada bulunan protein diğer proteinlerle karşılaştırıldığında esas olarak alınmaktadır.

Yumurta ve et arasındaki bir diğer fark ise yağın doymamış olması ve A vitamininin barındırılmasıdır. Yumurtada A vitamini bakımından oldukça zengin olmasına karşın ette A vitamini yok denecek kadar azdır. Bir diğer fark ise ette Lesitin bulunmaz vücutta Lesitin eksikliğinin sonucunda sinir sistemi hasar görebilmektedir. Sürekli et tüketimi sinir kayıplarına da neden olabilmektedir bu şekilde bakılınca yumurtanın sinir sistemine de oldukça yüksek faydası olduğunu görebilmekteyiz. Sonuç olarak arkadaşlar Kırmızı et veya Tavuk eti tüketemiyorsanız günlük düzenli olarak yumurta tüketmeniz protein anlamında yeterli olacaktır ve bu sizin sağlığınız açısında da faydasını göreceğiniz bir besin olacaktır.

Henüz herhangi bir yorum yapılmamış.
Sen Ne Düşünüyorsun?
İlgini Çekebilir
https://www.yaoyabu.net/hamburger-mi-lahmacun-mu/
Hamburger mi Lahmacun mu ?
https://www.yaoyabu.net/bal-mi-pekmez-mi/
Bal mı Pekmez mi?
https://www.yaoyabu.net/caykur-mu-lipton-mu/
Çaykur mu Lipton mu?
https://www.yaoyabu.net/maranki-mi-saracoglu-mu/
Maranki mi Saraçoğlu mu?
https://www.yaoyabu.net/icme-suyu-sirma-mi-erikli-mi/
İçme suyu Sırma mı Erikli mi?
https://www.yaoyabu.net/maden-suyu-kizilay-mi-beypazari-mi/
Maden suyu Kızılay mı Beypazarı mı?