364

Hamburger mi Lahmacun mu ?

Hamburger mi Lahmacun mu ?
Hamburger
15 Tercih
Ortalama
Lahmacun
32 Tercih
İyi

Hatırlıyorum da bundan 15 sene öncesine kadar İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirler hariç hamburger bulmak neredeyse imkansızdı. Milli yiyeceklerimiz olan, lahmacun, döner, pide gibi gıdalar her yerde bulunabilirken, hamburger yalnızca Hollywood yapımı film ve dizilerde görebileceğimiz türden besinlerdi. Modern çağın getirdikleriyle birlikte gıda anlayışı da değişti ve Amerikan menşeili hamburger zincirleri ülkemizde hızla yaygınlaşmaya başladı. Mc Donald’s, Burger King derken, Carls JR. gibi daha ufak çaplı Amerikalı hamburger firmaları dahi ülkemizde kendine yer buldu. Bununla birlikte lahmacun da popülaritesini hiçbir zaman kaybetmedi. Kimi zaman lahmacun fırınlarından alınan lahmacunlar, kimi zaman ise sokaktan alınan lahmacunlar doyurdu karnımızı.

Hamburger Gerçekten Amerikan Yiyeceği Mi ?

Aslında hamburgerin kökenine inecek olursak, Amerikan menşeili değil aslında Alman menşeili bir gıda olduğunu söyleyebiliriz. Almanya’nın Hamburg şehrinden adını alan bu ürün, Amerika’ya giden Alman göçmenler sayesinde yeni kıtaya taşınmıştır. Klasik Amerikan pazarlama sistemiyle birlikte, bu ürünü sanki ilk kez Amerikalılar yapmış gibi lanse edilerek, tüm dünyaya ürünün satışı sağlanmıştır. Hamburger aslında fast food yani hızlı yiyecek dediğimiz ve fazla vakti olmayan ve ucuz yiyecek arayan insanların hızlıca bir şeyler yiyip kalkmasını amaçlayan bir anlayışla yaygınlaştı. Ancak günümüzde Türkiye’deki hamburger fiyatlarına bakacak olursak, herhangi bir lokanta ile aynı seviyelerde hatta daha pahalı rakamlarda satıldığını görebiliriz.

Lahmacun da artan fiyatlar, yüksek enflasyon gibi etkilerle giderek pahalılaşmaya devam ediyor. Bugün büyük şehirlerde, 1 lahmacun ortalama 5 TL gibi bir fiyattan satılıyor. Bir insanın doyabilmek için en az 2 lahmacun yiyeceğini hesap edersek, bu rakam daha da artmış oluyor. Elbette bir hamburger menü fiyatının 20 TL civarı olduğu ülkemizde, lahmacunun hamburgere oranla çok daha ucuz olduğu da bir gerçek. Üstelik lahmacunun hamburgere oranla çok daha sağlıklı bir yiyecek olduğu gerçeğini de unutmamak gerekiyor. Hamburger ve lahmacun, öğrencilerin, beyaz yakalıların ve dışarıdan yemeyi seven herkesin en çok tercih ettiği besin türlerinden. Herkesin gıda algısı farklıdır ancak kendi fikrimi söylemem gerekirse hamburger mi lahmacun mu sorusunun cevabı bana göre açık ara lahmacundur.

Burak Erbaş
Lahmacun Kesinlikle.
Sen Ne Düşünüyorsun?
İlgini Çekebilir
http://www.yaoyabu.net/bal-mi-pekmez-mi/
Bal mı Pekmez mi?
http://www.yaoyabu.net/caykur-mu-lipton-mu/
Çaykur mu Lipton mu?
http://www.yaoyabu.net/maranki-mi-saracoglu-mu/
Maranki mi Saraçoğlu mu?
http://www.yaoyabu.net/icme-suyu-sirma-mi-erikli-mi/
İçme suyu Sırma mı Erikli mi?
http://www.yaoyabu.net/maden-suyu-kizilay-mi-beypazari-mi/
Maden suyu Kızılay mı Beypazarı mı?
http://www.yaoyabu.net/zayiflamak-icin-fitness-mi-pilates-mi/
Zayıflamak İçin Fitness mi Pilates mi?