80

Umre mi, Hac mı?

Umre mi, Hac mı?
Umre
32 Tercih
Ortalama
Hac
45 Tercih
İyi

Haca mı, umreye gitmek gerekir sorusunu bu başlık altında tartışalım. Ben acizane kendi fikrimi söyleyeyim. Bu konu da ehil ve tecrübeli olanlar da yorumlarını yazarsa daha sağlıklı olur. Öncelikle şunu belirteyim ki hac ibadeti farz. Yani her müslümanın yapmak zorunda olduğu ibadetlerden biri. Üstelik islamın şartlarından biridir. Bu noktadan baktığımızda tabii umre mi hac mı sorusunun cevabı hac ibadetidir. Fakat Türkiye’den hacca gitmek zor. Hac kuralarına katılmanız gerekiyor. Ve bu hac kurası sonuçlarında siz çıkarsanız haca gidebilirsiniz. Ama bu kuranın çıkması kolay değil. 5-10 sene sürebiliyor. Benim şahsi fikrim şu: Eğer imkanınız varsa, umreye gidin. Hac kayıtlarını da bu arada yaptırın. Umre seferleri yapan turizm firmaları var. Aynı zamanda rehberlik hizmeti de veriyor. Onları araştırırsanız uygun fiyata umre paketleri oluyor. Yok ben lüks otelde kalmak isterim, manzaraları otelde kalmak isterim, Kabe’ye, Nebevi Mescid’e yakın olsun derseniz fiyatlar uçuyor. Ama ibadet için gittiğiniz mübarek topraklarda rahatlık ve lüks aramak biraz tuhaf olur. Tatil ve eğlenceye gitmiyorsunuz neticede. Bu arada umre ibadeti farz değildir. Sevabı çok fazla nafile bir ibadettir.

Şimdi konumuz gelmişken, en çok tartışılan iki konu var. Birincisi “umre mi ümre mi?”. Bu çok önemli değil arkadaşlar. Arapçada ayn harfi ile başlayan umre kelimesini, türkçe çevirmek mümkün değil. Türkçede ayn yok. O sebeple u ile ü arasında birşeyler çıkıyor. Fakat siz umre deseniz de olur, ümre deseniz de olur. Ayn harfi kalın olduğu için genelde Umre şeklinde söylenir. Hatta Umra da denilebilir.

Önce Umreye gitmek mi hacca gitmek mi?

konusuna geri dönecek olursak. Ben fikrimi yukarıda yazdım. İmkanı olan ikisine de gitsin. Ama umreye gitmek hacca gitmek ile aynı olmadığını, birinin farz olduğunu yazmıştım.

Onur Aslan
Paranız varsa umreye gidin. Çünkü Mekke'yi Kabe'yi ve Medinei münevvereyi ömrünüzde bir kere görmüş olun. Bu ibadeti bir kere yerine getirmiş olun. Evet hac farz, umre sünnet. Ama Türkiye'de genç yaşlarda hacca gitmek zor. Zaten çıkmıyor da kolay kolay. Çıksa da o an ki imkanlar elvermiyor bazen. İşiniz hac kurasına kalmış. Onun için ilk seferde umre ziyareti yapın derim. Oradaki mübarek toprakları, Peygamberimizin kabristanını falan görün.
Sen Ne Düşünüyorsun?
İlgini Çekebilir
https://www.yaoyabu.net/yakisikli-olmak-mi-zengin-olmak-mi/
Yakışıklı olmak mı Zengin olmak mı?
https://www.yaoyabu.net/okumak-mi-gezmek-mi/
Okumak mı, gezmek mi?
https://www.yaoyabu.net/komunizm-mi-kapitalizm-mi/
Komünizm mi Kapitalizm mi
https://www.yaoyabu.net/sevmek-mi-sevilmek-mi/
Sevmek mi? Sevilmek mi?
https://www.yaoyabu.net/at-mi-avrat-mi/
At mı? Avrat mı?
https://www.yaoyabu.net/muzik-dinlemek-mi-muzik-calmak-mi/
Müzik dinlemek mi ? Müzik çalmak mı ?