407

Mühendislik ve Mimarlık için Mac mı Windows (PC) mu?

Mühendislik ve Mimarlık için Mac mı Windows (PC) mu?
Mac
50 Tercih
İyi
Windows
54 Tercih
İyi

Mühendis ve mimarlar bütün işlerini bilgisayar üzerinden yapmaktadır. Bu nedenle kullanacakları bilgisayar modeli çok önemlidir. Bilgisayar ne kadar kullanışlı ve pratik olursa, işler o kadar hızlı ilerleyeceğinden bilgisayar almadan önce mühendis ve mimarların araştırma yapmaları gerekmektedir. Genellikle bilgisayar almadan önce, mühendis ve mimarlar için Mac mi PC mi sorusu kafalarından geçmektedir. Sizler için bu yazımızda Mac ve PC hakkındaki bilgilerimizi paylaşmak istiyoruz.

MÜHENDİS VE İÇ MİMARLAR İÇİN MASA ÜSTÜ MAC Mİ PC Mİ?

Mac bilgisayarlarda, mühendis ve mimarların kullanmakta olduğu bazı programlar yeterli düzeyde çalışmamaktadır. Örnek olarak 3DsMax programı Mac bilgisayarlarda maalesef çalışmasında sorun çıkarmaktadır. İşletim sistemi olarak Mac bilgisayar PC ye göre daha ön plandadır. PC’nin batarya ömrü Mac dizüstü bilgisayarlarda kablosuz olarak saatlerce çizim yaparken, Windows işletim sistemine sahip olan diz üstü bilgisayarlarda bu mümkün değildir. Mac bilgisayarlara program yüklemek oldukça zahmetli bir işlemdir. PC ye kolaylıkla istediğiniz her programı yüklemeniz mümkündür. Özellikle iç mimarlar içi 3DsMax programı oldukça fazla kullanılması sebebiyle Mac tercihi için dezavantaj olarak sayılmaktadır. Mühendislerin sıklıkla kullanmakta olduğu Autocad programı Mac bilgisayarlarda daha farklı bir ara yüze sahiptir. Eğer ilk çizim yapmaya Mac bilgisayar ile başlamamış bir mühendis için Mac bilgisayarda çizim yapması zor ve karışık olacaktır. Mimarların sunum aşamasında pafta düzenlemek için kullanmakta olduğu Photoshop programı ise Mac bilgisayarlarda çok daha ön plandadır. Mac Photoshop konusunda kendini oldukça geliştirmiştir. Daha hızlı işler çıkarmanıza olanak sağlayacaktır. Çizim programlarının geneline baktığımızda, Mac bilgisayarda daha zor yapılacağını görmekteyiz. Ekran kartının dayanıklılığı ve animasyon görsel oluşturma konusunda da Mac daha ön plandadır. Genel olarak eğer işin tasarım kısmında yer alıyorsanız Mac bilgisayar, eğer işin uygulama çizim kısmında yer alıyorsanız PC tercih etmelisiniz. Bir diğer seçenek olarak, Mac bilgisayarın içerisine Windows yükleme şansınız bulunmaktadır. Bu şekilde bir işlem gerçekleştirirseniz, rahatlıkla her iki yönden de çizim yapabileceksiniz. Fakat Windows yüklense bile 3DsMax programında, hala sorunlar çıkmaya devam etmektedir. Örneğin programın kendi içerisindeki yazı fontu okunamayacak kadar küçük gözüke bilmektedir.

Mac ve PC’nin genel olarak karşılaştırılmasın olumlu ve olumsuz yönlerini göz önünde bulundurarak yukarıdaki paragrafta size açıkladık. Sonuç olarak, eğer 3DsMax ile işiniz kesin oluyorsa, Mac bilgisayar tercih etmemeniz gerekmektedir. Autocad ve türevleri çizim programlarında işiniz oluyorsa Mac bilgisayar tercih edip içerisine Windows sistemini de yükleyerek işlerinizi yüksek performansta halletmeniz mümkün olacaktır. Diğer bir yandan çizim programlarının sadece tasarım ve grafik işleriyle ilgili çalışmalar yapıyorsanız Mac bilgisayar sizin için ideal olacaktır. Her ne kadar Mac bilgisayar popüler gibi gözükse de PC mühendis ve mimarlar için çok daha kullanışlı ve pratik bir bilgisayar olduğunu görmekteyiz.

Siz de yorumlarınızı ve eklemek istediğiniz fikirleri alt panelden yazabilir, oylama kısmından değerlendirme yapabilirsiniz.

Ayşenur Yavuz

 

 

Henüz herhangi bir yorum yapılmamış.
Sen Ne Düşünüyorsun?
İlgini Çekebilir
https://www.yaoyabu.net/araba-mi-motor-mu/
Araba mı Motor mu?
https://www.yaoyabu.net/cizim-programi-autocad-mi-revit-mi/
Çizim Programı Autocad mi Revit mi?
https://www.yaoyabu.net/samsung-mu-iphone-mu/
Samsung mu, Iphone mu?
https://www.yaoyabu.net/bluetooth-kulaklik-mi-kablolu-kulaklik-mi/
Bluetooth Kulaklık mı, Kablolu Kulaklık mı?
https://www.yaoyabu.net/cizim-programi-autocad-mi-solidworks-mu/
Çizim Programı Autocad mi Solidworks mü?
https://www.yaoyabu.net/yamaha-x-max-250-mi-honda-pcx-150-mi/
Yamaha X-MAX 250 mi? Honda PCX 150 mi?