48

Gökçeada mı, Bozcaada mı?

Gökçeada mı, Bozcaada mı?
Gökçeada
30 Tercih
Kötü
Bozcaada
23 Tercih
Kötü

Gökçeada ve Bozcaada’yı herkes methediyor. Giden kişilerle konuşuyorum çok memnunlar. Fakat bu iki ada son yıllarda çok popüler olduğu için pansiyon fiyatları da yükseldi. Gökçeada’da otel neredeyse hiç yok. Belki merkezde butik otel bulabilirsiniz. Konaklama neredeyse tamamen pansiyonlarda. Tabii bu pansiyonlarda yemek yok, kahvaltı yok. Dışarıda bir restoranda yemeniz gerekiyor. Kişi başı 3 öğün 100 liraya yakın para harcıyorsunuz. Evler genelde 150 TL günlük. Anne, baba ve bir çocuk desek, günlük 300 TL yemek parası. Pansiyon dahil 450 TL oluyor. On gün kalsak 4500 TL yapıyor. Bazen düşünüyorum, bu tarz yerler çok da avantajlı değil. Yani otele de gitsek fiyat aynı. Hatta tatil kampanyalarını da hesaba katarsak daha ucuza güzel bir tatil yapabiliyorsunuz. Fakat bu adaların da bir güzelliği var sakin. İşte beni cezbeden kısım da bu. Onun için Gökçeada’ya daha önce gitmişliğim var. Şartlarını da biliyorum. Sakin ve köylerden oluşuyor. Tarihi bir köy var mesela. Dereköy.. Taştan evler ve tarihi kilise falan var. Daha sonra Tepeköy var.. Şirinköy var. Eşelek diye bir yer var. Tuz gölü var orada. Sahil de var. Sörf falan yapıyorlar. Bu kısımlara özellikle yabancılar çok geliyor. Bir de Kaleköy var. Bu köylerin bazıları Türk köyü bazıları Rum köyü..

Tatil için Gökçeada mı? Bozcaada mı? 2020

Gökçeada ile Bozcaada’nın en belirgin özelliği, Gökçeada daha büyük ada olması. Gökçeada’nın 279 km2’lik bir yüzölçümü var.  Bozcada ise 37 km2 civarında. Yani neredeyse 2 katı. Bu sebepten dolayı mıdır bilemem ama Bozcada çok kalabalık diyorlar. Bu bağlamda Gökçeada hem daha sakin ve hem de doğal bir ortamı var. Kafa dinlemek için birebir. Ama Bozcada bildiğin tatil mekanı. Her tarafta insan ve müzik, gürültü vs.. Şimdi bu şartlar altında neden düşündüğüm zaman, Bozcaada’yı neden tercih edeyim ki? Bu şekilde tatil mekanları her yerde var. Yok feribottu, yok saatiydi, kaçtıydı.. Beklemesi bilmem nesi bitmiyor. Bana sorarsanız Gökçeada iyidir. Yani güzel bir seyahat yapayım, hem tatil hem de şöyle bir gezeyim, kafa dinleneyim derseniz Gökçeada’ya gidin derim.

Tabii size tavsiyem Gökçeada rehberi ve Bozcaada rehberi var. Onları da iyice okuyup değerlendirin. Bu iki adaya gitmeden önce Gökçeada’da nerede kalınır, Bozcaada’ada nerede kalınır şeklinde aramalar yaparak pansiyonları falan inceleyebilirsiniz. Bu adalarda kalacak yerler ve fiyatları hakkında telefon ile bilgi alabilirsiniz. Pansiyonlarda pazarlık dahi yapabilirsiniz.

Daha önce bu iki adada tatil yapmış arkadaşlar yorum yazarsa faydalı bir konu olur diye düşünüyorum.

Sümeyra
Ben tabii ki, Gökçeada diyorum. Bozcaada'ya tatile gideceğime daha neler var neler. Seyahat edecek yer mi kalmadı Türkiye'de..
Sen Ne Düşünüyorsun?
İlgini Çekebilir
https://www.yaoyabu.net/deniz-mi-havuz-mu/
Deniz mi Havuz mu?
https://www.yaoyabu.net/barcelona-mi-paris-mi/
Barcelona mı Paris mi ?