416

Çizim Programı Autocad mi Revit mi?

Çizim Programı Autocad mi Revit mi?
Autocad
40 Tercih
Ortalama
Revit
48 Tercih
Ortalama

Çizim programlarının her geçen gün artması nedeniyle, çizim işiyle uğraşan bireyler karar aşamasında epey zorlanmaktadırlar. Çizim programlarından en bilindik olanlarından iki tanesi Autocad ve Revittir. Sizler için bu yazımızda çizim programlarında Autocad mi Revit mi sorusuna cevap vermek istiyoruz. Mimarlık ve mühendislik okuyan öğrencilerin Autocad vs Revit kıyaslamalarına yardımcı olacak bir yazı. İşte kullanıcı yorumu..

ÇİZİM PROGRAMLARINDA AUTOCAD Mİ REVİT Mİ?

Revit mimarlar, mühendisler, yükleniciler ve aynı zamanda tasarımcılar için üretilmiş olan bir BIM yazılımıdır. Autocad 2 boyutlu, 3 boyutu tasarımlar için kullanılan en yaygın CAD programı olarak karşımıza çıkan ticari bir yazılımdır. Revit gerçek hayattan bilgiler içerir. Autocad gerçek hayatı temsil eden temel geometrik şekillerden oluşmaktadır. Revit birleşik model oluşturulmasını sağlar. Revit kullanıcılarına birden farklı bilgisayar ile bağlanarak aynı çalışma içerisinde olma imkanı sunmaktadır. Bu şekilde çalışanlar birbirlerinin yaptığı işleri takip ederek üzerine ekleme yapabilmektedir. Özellikle şirketlerdeki grup çalışmalarında Revitte çalışıyor olmak çalışanlara oldukça zaman kazandırmaktadır. Autocad yüksek ayrıntıya sahip çizimleri hassas olarak çizmek için ideal bir programdır ve bu özelliği sayesinde Revitten daha ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Revit modelleme iş akışını destekleyen bir programdır. Çizilen bütün malzemeler, sektördeki her bir malzeme ile birleşerek gerçektir. Gerçek malzemeler ile çizim yapıldığı için çok daha gerçekçi bir maliyet hesabı yapılmasına olanak sağlar. Autocad üzerinden maliyet hesabı yapmak için manuel olarak metraj listesi oluşturulup, her bir malzeme için gerekli olan fiyatın hesaplanması ve bu şekilde bir bina maliyeti yapılması gerekmektedir. Revitte bu durum tek bir tuş ile otomatik olarak gerçekleşir. Autocad de bina maliyeti yapının büyüklüğüne göre saatler sürebilirken, Revitte dakikalar içerisinde maliyet çıkarılmaktadır. Revit programında plan, kesit, görünüş ve üç boyut her zaman için birbiriyle bağlantılı olarak işlemektedir. Örneğin, kesitte yapmış olduğunuz herhangi bir değişiklik otomatik olarak planda da değişecektir. Autocad de çizim yaparken, planda yapmış olduğunuz her değişikliği kesite kendiniz manuel olarak çizmeniz gerekmektedir. Revit 3 boyutlu model tabanlı akıllı tasarım araçları kullanmaktayken, Autocad profesyonel taslak çalışmalarını ve bunların araçlarını kullanmaktadır. Revit programı üzerinde çok çeşitli analiz araçları bulunmaktadır. Autocad kullanıcılarına bu özelliği sunmamaktadır. Autocad programını Windows ve mac bilgisayarlarda kullanma şansına sahipken, Revitimac bilgisayarlarda kullanmanız mümkün değildir. Autocad bireysel çizimlerle yapılan çalışmalarda çizgilerin bağımsız olarak oluşturup, düzenlendiği iş akışını desteklemektedir. Revitte birçok şey otomatik olarak gerçekleşir. Revit kullanıcılarına yanlış çizim yapma olanağı sağlamaz. Eğer mantıksız bir durum söz konusu ise bunu uyararak çizimi engeller. Bu şekilde çizimde oluşan hata payı en aza inmektedir.

Çizim programlarında Revit ve Autocad programlarının olumlu ve olumsuz yönlerini yukarıda belirtmekteyiz. Sonuç olarak Autcad profesyonel çizim yapma imkanı sunarken detayları çok iyi işlese de, Revit içerisinde bulundurmuş hızlı ve pratik analiz sistemi, gerçekçi malzeme sistemi, kolay hesap yapma özelliği, yanlışlara asla olanak sağlamaması gibi özellikleri sayesinde çizimi çok daha kolaylaştırdığını görmekteyiz. Bütün bu özelliklerin kullanımı başta alışılmışın dışında gelse bile kısa süre içerisinde çok daha hızlı çizim yapıldığını gören bireyler için vazgeçilmez bir programdır. Bu nedenle Revit, Autocad programına göre çok daha tercih edilebilir bir program olarak karşımıza çıkmaktadır.

Alt panelden siz de düşüncelerinizi yazabilirsiniz. Üst kısımından iki program hakkında oy verebilirsiniz.

Ayşenur Yavuz

 

 

 

 

Henüz herhangi bir yorum yapılmamış.
Sen Ne Düşünüyorsun?
İlgini Çekebilir
https://www.yaoyabu.net/araba-mi-motor-mu/
Araba mı Motor mu?
https://www.yaoyabu.net/muhendislik-ve-mimarlik-icin-mac-mi-windows-pc-mu/
Mühendislik ve Mimarlık için Mac mı Windows (PC) mu?
https://www.yaoyabu.net/samsung-mu-iphone-mu/
Samsung mu, Iphone mu?
https://www.yaoyabu.net/bluetooth-kulaklik-mi-kablolu-kulaklik-mi/
Bluetooth Kulaklık mı, Kablolu Kulaklık mı?
https://www.yaoyabu.net/cizim-programi-autocad-mi-solidworks-mu/
Çizim Programı Autocad mi Solidworks mü?
https://www.yaoyabu.net/yamaha-x-max-250-mi-honda-pcx-150-mi/
Yamaha X-MAX 250 mi? Honda PCX 150 mi?