76

Kick Boks mu? Muay Thai mı?

Kick Boks mu? Muay Thai mı?
Kick Boks
143 Tercih
Ortalama
Muay Thai
142 Tercih
İyi

Dövüş kursuna yazılmak isteyen arkadaşlarla kick boks mu Muay Thai mı konusunda tartışalım.  Öncelikle ben kendi yaptığım araştırmalar ve fikirlerimi yazacağım. Herkes kendi düşüncelerinizi aşağıda paylaşabilir ve oylamasını yapabilir.Öncelikle dövüş sporları konusunda eğitim almanın amacı nedir buna karar vermek lazım. Eğer sadece spor yapmaksa en beğendiğiniz spor hangisi ise evinize en yakın yer ya da en güzel ortam nerede ise oraya gidebilirsiniz. Fakat benim şahsi tavsiyem kesinlikle fitness tarzı sporları yapmayın.  Hiçbir şey öğrenemeyeceğiniz gibi makinelere bağlı olarak  spor yaparsınız ve bu sporu bıraktığınızda her şeyi sıfırlanmış olur.Yani bunun yerine boks kick boks Muay Thai tekvando Judo karate kung fu gibi birçok spor dalı var hatta güreş gibi bir spor yapabilirsiniz.  fakat bizim bu konuda ton konuşacağımız konu Kick Boks mu Muay Thai mı?

Sokakta muay thai mı, kick boks mu?

Kick boksa göre muay thai daha fazla tekniği olan bir spor dalı.  Kick boksta çok kullanılmayan dirsekler Muay Thai da aktif olarak kullanılır.  Bunun gibi birçok farklı teknikler var.  Fakat tekniklerin de artması demek daha iyi dövüş öğreneceğim manasına gelmez.  Çünkü teknik sayısı arttıkça iş zorlaşır öğrenme süresi uzar.  Tabii bu arada bazı aksilikler başka planlar taşınma gibi değişen planlar da ortaya çıkabiliyor. Hayat şartları bazen aldığınız dersleri geride bırakma sebepleri ortaya çıkarabiliyor.  Ya da insan çok uzun süre aynı şeyi yapınca o işten sıkıla biliyor. Sonra dönüp bakıyorsunuz ki o kadar tekniğin içerisinde  boğulmuş kalmışsınız doğru düzgün bir şey  öğrenememişsiniz.

Örnek verecek olursak Wushu. Bu spor oldukça teknik içeren bir spor. Öğrenmek için seneleri vermek lazım. Bununla beraber ders verecek hocanın çok iyi derecede bu işi bilmesi gerekiyor. Peki sorun şu iyi derecede bu sporu bilen Hoca nereden bulacağız.

Bu sebepten dolayı benim fikrim daha hızlı ve kolay öğrenebileceğimiz bir spor dalı daha mantıklıdır. Yıllarca bir sporu öğrenmek için zaman ve emek harcayacaksın. Geri dönüp baktığında bir şey  öğrenmeyeceksen bence hiç gerek yok. Çünkü her gün spora gidemiyorsun o kadar zamanda yok.  Bana soracak olursanız boks ya da kickboks hem savunma açısından hem de adam dövme açısından en hızlı öğrenilebilecek ve en eğlenceli spor dallarından biridir. Boks sporunda sadece yumruk var.  Kick boksta tekme de olduğundan dolayı vücudun tamamına spor yaptırıyorsunuz ve tekme atmayı da öğreniyorsunuz.  Benim tercihim tabii ki kick boks. Boks çok sade.. Muay  Thai gereksiz tekniklerle dolu. Kick boks iyidir.

Onur
Türkiye'de doğru düzgün muay thai hocası bulmak zor. Ben muay thai salonu bile görmüyorum. Geçenlerde 1 tane gördüm ilk defa. Onun için muay thai biraz da zaman kaybı diyebiliriz. Daha yaygın olan Boks yada Kick Boks daha iyidir bence. Çabuk öğrenirsiniz. Çabuk adam döversiniz. Boks en hızlı öğrenilen spor dallarından biridir mesela. Direk adam dövmeye göre :) Sokakta da, rinkte de iyidir. Ama kick boks eğitimi almış biriyle kavga ederseniz dayak yersiniz kesin. Çünkü kick boks bilen adam iyi derece tekme atabilir.
Sen Ne Düşünüyorsun?
İlgini Çekebilir
http://www.yaoyabu.net/futbol-mu-basketbol-mu/
Futbol mu Basketbol mu
http://www.yaoyabu.net/futbol-oynamak-mi-pes-oynamak-mi/
Futbol oynamak mı ? Pes oynamak mı?
http://www.yaoyabu.net/basketbol-mu-futbol-mu-seversin/
Basketbol mu Futbol mu? (Hangisini Seversin)
http://www.yaoyabu.net/paten-mi-scooter-mi/
Paten mi Scooter mı?
http://www.yaoyabu.net/muay-thai-mi-boks-mu/
Muay Thai mı Boks mu?
http://www.yaoyabu.net/kick-boks-mu-vucut-gelistirme-mi/
Kick Boks mu Vücut Geliştirme mi?