74

Üniversite okumak için Bursa mı, İzmir mi?

Üniversite okumak için Bursa mı, İzmir mi?
Bursa
7 Tercih
Ortalama
İzmir
11 Tercih
İyi

İzmir Türkiye’nin en büyük sahil kentlerinden birisi.. Bursa da yine aynı şekilde en büyük illerimizden birisi. İkisinin de ortak özelliği kalabalık olması. İki şehrin farklı noktası ise Bursa biraz daha muhafazakar bir şehir. İzmir ise daha sosyal takılan bir şehir. Benim gibi İstanbul’da doğmuş büyümüş bir kişi iseniz iki şehirde de rahat bir şekilde yaşayabilirsiniz. Çünkü ikisi de İstanbul’u aratmayacak kadar büyük ve kalabalık şehirdir. Bu ikisinin arasında diğer bir fark, iklim koşullarıdır. Bursa biraz  marmara iklimine sahip iken İzmir sıcak bir şehirdir. Sıcağa alışkın değilseniz, İzmir sizin için zor bir hayat olur. Tabii burada karşılaştırma yaparken neye göre karşılaştırma yapıyoruz bu çok önemli. Yani ekonomik şartlar, ev kiraları genel fiyatlar, meyve sebze, kıyafet, ev eşyası, vesaire gibi genel fiyatlarının durumu nedir? Kaç yıl kalacaksınız? Hava kirliliği ve trafik şehir güzelliği gibi konularda önemli. Mesela Bursa’da çok fazla gezilecek yer var.  Hem tarihi açıdan hem sosyal açıdan Bursa’nın merkezinde Ulu Camii dünyaca ünlü bir eserdir. Fakat Bursa’nın merkezinde trafik oldukça yoğundur fakat merkezden biraz uzaklaştıkça bu trafik azalır ve sakin ilçeler görmeye başlarsınız. Bunlardan bir tanesi de Nilüfer dir Nilüfer sakin ve düzenli bir ilçedir.

Batı bölgesinde İstanbul’un dışında gerek öğretmenlik yada polislik gibi memuriyet görevleri ve gerekse öğrenciler için en çok gündemde olan şehirler: Bursa, Eskişehir, Antalya ve İzmir’dir. Eskişehir’i diğerlerinden ayıran özellik tabii ki deniz kıyısında olmayan bir konumda olmasıdır.

Memur için Bursa mı İzmir mi?

Polis yada öğretmen gibi memuriyet görevi için İzmir ve Bursa iki güzel şehirdir. Eğlence ve sosyal hayat noktasında tabii ki İzmir daha ön plandadır. Aslında İzmir tam bir tatil şehridir. Fakat İstanbul’da ikamet ediyorsanız yani aileniz ve arkadaşlarınız İstanbul’daysa Bursa sizin için daha avantajlı olur. Her ne kadar yeni yapılan Çanakkale Köprüsü tabii ki İzmir yolunu biraz kısaltacak fakat yine de Bursa’nın yakınlığı kadar olmaz. İstanbul’dan bir gün içerisinde gidip dönüş yapabilirsiniz. İzmir’in ilçeleri yine İzmir Merkezi kadar kalabalık nüfus yoğunluğu bakımından Türkiye’nin en yoğun şehirlerinden birisi olduğunu hepimiz biliyoruz.

Memuriyet, şark dönüşü görev için, üniversite okumak için, ucuz bir hayat, eğlenceli bir hayat vs… Artık sizin bakışı pozisyonunuza göre bu iki büyük şehirden hangisini tercih edersiniz?

Henüz herhangi bir yorum yapılmamış.
Sen Ne Düşünüyorsun?
İlgini Çekebilir
http://www.yaoyabu.net/yakisikli-olmak-mi-zengin-olmak-mi/
Yakışıklı olmak mı Zengin olmak mı?
http://www.yaoyabu.net/okumak-mi-gezmek-mi/
Okumak mı, gezmek mi?
http://www.yaoyabu.net/komunizm-mi-kapitalizm-mi/
Komünizm mi Kapitalizm mi
http://www.yaoyabu.net/sevmek-mi-sevilmek-mi/
Sevmek mi? Sevilmek mi?
http://www.yaoyabu.net/at-mi-avrat-mi/
At mı? Avrat mı?
http://www.yaoyabu.net/muzik-dinlemek-mi-muzik-calmak-mi/
Müzik dinlemek mi ? Müzik çalmak mı ?