355

Pepsi mi Coca Cola mı?

Pepsi mi Coca Cola mı?
Pepsi
14 Tercih
İyi
Coca Cola
13 Tercih
Ortalama

Ülkemizde en sevilen içeceklerin başında cola gelmektedir. Pepsi ve Coca Cola markaları arasındaki rekabetin bu içeceklerin sevilmesinde oldukça büyük rolü vardır. İki marka için yapılan reklam kampanyaları, ürünün herkes tarafından bilinmesine neden olmuştur. Lezzet olarak çok uzak olmasa bile, iki markanın ürünleri arasında bir fark vardır. Pepsi mi Coca cola mı sorusu bu nedenle cevabı merak edilen soruların başında gelmektedir.

Yapılan yorumlar, Coca Cola’nın Pepsi’ye karşı ezici üstlüğün olduğunu göstermiş olsa da, satış rakamlarına bakıldığı zaman dünya çapında büyük bir rekabet söz konusudur. Türk tüketicisinin damak tadı Coca Cola’ya daha uygundur ve bu nedenle Pepsi’ye karşı bir önyargı mevcuttur.

Coca Cola ve Pepsi Farkı Nedir?

İki marka da konstrast pazarlama stratejisi izlemektedir. Bu pazarlama mantığının amacı ‘’ Diğer ne yaparsa onu yapma’’ mantığına dayanır. Reklamlara bakıldığı zaman Pepsi’nin ünlü ve yıldız isimleri göz önüne çıkarttığını görürüz. Coco Cola ise bunun tam tersi anlayışı benimseyerek, reklamlarında ünlü kişiler oynatmaz. Tarz olarak bakıldığı zaman Coco Cola daha olgun, pepsi ise daha genç ve aktif bir izlenim sunmaktadır.

İki şirketin sadece meşrubat sektöründe üretici değildir. Fakat ana rekabet alanları kuşkusuz bu sektördür. Bununla birlikte Pepsi Burger King ile, Coca Cola’da Mc Donalds ile özdeşlemiş durumadır. Pepsi’nin fiyatları Coca Cola’ya göre biraz daha uygundur.

Dünya çapında satış fiyatlarına bakıldığında Coca Cola’nın önde olduğunu, karlılık ve ciro olarak ise Pepsi’nin önde olduğu görülmektedir. Coca Cola, Pepsi’ye oranla 2 kat oranında reklam harcaması yapmaktadır. Bu nedenle insanlar Coca Cola markasına daha aşinadır.

Sosyal Medya’da Coca Cola Vs Pepsi

İki marka da, ürün satışlarını ve cirolarını arttırmak adına Sosyal medyayı oldukça aktif kullanmaktadır. Coca Cola’nın Twitter’daki takipçi sayısı Pepsi’ye oranla bir adım öndedir. Facebook’ta ise bu fark daha büyüktür. Tüm bu verilere baktığımız zaman sosyal medyada Coca Cola’nın daha önde olduğunu görmekteyiz.

Coca Cola, market paylarında pazarın %45’ini elinde bulundurmaktadır. Pepsi’nin ise market pazarında payı %35’dir. %20 ise diğer meşrubat markalarına aittir. Tüm bunlara karşın Pepsi ciro açısından Coca Cola’ya oranla %50 daha fazla kazanç sağlamaktadır.

Oğuz Terzi
Coca Cola katil yahudi malı. Tadı güzel olabilir. Kalite de olabilir. Ama ben içmem.
Selahattin
Arkadaşlar bu iki zıkkımı da içmeyin. İkisi de sağlığa zararlı. Ayranla karşılaştırma olsaydı ayran derdim :)
Ayten
Tabii ki Coca Cola. Hem marka ve hem de tat bakımından. Artık damak tadı mı dersiniz. Başka birşey mi dersiniz bilemem. Başka ülkelerdeki durum beni pek ilgilendirmiyor.
Sen Ne Düşünüyorsun?
İlgini Çekebilir
http://www.yaoyabu.net/kabuklu-yem-mi-kabuksuz-yem-mi/
Kabuklu Yem mi? Kabuksuz Yem mi?
http://www.yaoyabu.net/merinos-hali-mi-saray-hali-mi/
Merinos Halı Mı Saray Halı Mı?
http://www.yaoyabu.net/kia-k2500-mu-hyundai-h100-mu/
KİA K2500 mü, Hyundai H100 mü?
http://www.yaoyabu.net/max-factor-mu-maybelline-mi/
Max Factor mü Maybelline mi?
http://www.yaoyabu.net/markafoni-mi-trendyol-mu/
Markafoni mi Trendyol mu?
http://www.yaoyabu.net/arabam-com-mu-sahibinden-com-mu/
Arabam.com mu, Sahibinden.com mu?