401

Kabuklu Yem mi? Kabuksuz Yem mi?

Kabuklu Yem mi? Kabuksuz Yem mi?
Kabuklu Yem
45 Tercih
İyi
Kabuksuz Yem
28 Tercih
Ortalama

Cennet papağanı, sevda papağanı ve muhabbet kuşları için satılan yemler içinde hangisini tercih etmeliyiz: Kabuklu yem mi? Kabuksuz yem mi? Kabuğu soyulmuş şekilde satışa sunulan yemlerin avantajları neler ve zararları var mı? Kuşlar için hangisi daha sağlıklı ve kullanım açısından hangisi avantajlı?

Kabuklu Yem mi? Kabuksuz Yem mi?

Türkiye’de evcil hayvan deyince ilk akla kuşlar gelir. Kuşlar içindede papağanlar geliyor. Papağan cinslerinden cennet, muhabbet ve sevda kuşları en bilinen ve popüler olanlar. Dolayısı ile bu tür ufak kuşlarla ilgili çok çeşit beslenme ürünleri satılıyor. Yemler, çekirdekler, vitaminler, takviye gıdaları vs.. Tabi bunların içinde en çok satılan standart yemler. Günümüzde marketlerde bile bulabilirsiniz. Piyasada daha çok kabuklu yem görmeniz mümkündür. Ama siz temiz olsun, rahat olsun diye kabuksuz yem arayışına girmiş olabilirsiniz. Kafanızda acabalar dolanırken internette bir araştırma yapmaya başladınız. En doğru tercihi yaptığınızdan emin olabilirsiniz. Çünkü burası önemli bir konu.

Kabuksuz yem evcil hayvan besleyenler için bir kolaylık. Bu doğru. Aynı zamanda kuş için de bir kolaylık gibi görünebilir. Bu açıdan baktığımızda herşey yolunda gibi. Ama birazdan paylaşacağım bilgileri okursanız belki kararınız değişir. Ama öncesinde kabuksuz yemin avantajlarından bahsedeceğim. Sonra dezavantajlarından.. Artık tercihi de size bıracakacağım.

Kabuksuz Yemlerin Avantajları Neler?

  • Kabuklu yemler, yemin bitip bitmediğini belli etmez. Hala yem var sanarsınız. Ama bir de bakarsınız ki kuş deli gibi yem arıyor. Bu noktada kabuksuz yem sizi yanıltmaz. Yemin azaldığını hemen farkedersiniz. Bu noktadan baktığımızda kabuksuz yem oldukça avantajlı.
  • Kabuklu yemler kafesin dibine dökülür. Kuş kanat çırptığında bu kabuklar eve, ofise, bulunduğu ortama yayılır. Bir müddet sonra bu kabukları toplamak eziyet olabilir. Kafese tül takarsınız ama bu da sorunu tam olarak çözmez. Kabuksuz yemlerde bu tarz sorun olmuyor. Yere dökülse bile kuşları onları yiyor. Ve hem kabuk gibi uçuşmuyor.
  • Kabuksuz yemlerde kabuk olmadığı için daha fazla yem alırsınız. Hem de kabuk tozu da olmaz. Kabuk tozu neticede kiloyu daha fazla gösterir. Tabii bazı firmalar kabuksuz yemleri yüksek fiyattan satabiliyor. Bu noktada çok büyük bir avantaj yok desek yeridir.

Kabuksuz Yemler Zarar mı?

  • Her meyve, sebze, bitkide olduğu gibi yemlerin de kabukları koruyucu özelliğe sahiptir. Hem kirlenme ve hem de uzun ömürlü olmaları bakımından. Bir portakalı, yada bir karpuzun kabuğunu soyduğunuzda ne kadar taze kalabiliyor? Her ne kadar yemler kuru gıda olsa da kabuğun yemin bir koruyucusu olduğunu unutmayın. Bu noktada kabuksuz yem kullananların yemlerin kısa bir süre sonra güvelendiğini, kurtlanma ve bozulma olduğunu söyledikleri bilinmektedir. Hatta bazen kuşların bu yemleri yemek istemediği de görülmektedir. Bunun sebebi elbette yemin bozulmuş olmasıdır.
  • Kabuksuz yemlerin bozulmaması için yemlere kimyasal madde katıldığı söylenir. Bu noktada baktığımızda bu durum kuşların sağlığı için pek iyi birşey değil.
  • Kuru yemler nemlendiğinde hem bozulur ve hem de kuşlar tarafında istenmez. Kabuksuz yemlerin hızlı bir şekilde nem aldığını unutmayın.
  • Bozulan yemler kuşların sindirimini ve genel sağlığını bozduğunu unutmayın. Kuşların kusma noktasında zorlandığını da belirtmek isteriz.
  • Piyasada satılan özellikle açık şekilde satılan kabuksuz yemlerin bozulmuş olma ihtimallerini göz önünde bulundurarak hareket edin.

Seçim Zamanı:

Genel bakışta kabuksuz yemler oldukça avantajlı görünüyor. Temiz, çok uğraştırmayan ve kolay.. Ufak bir fiyat farkına değer deyip alıyoruz. Ama kuşların sağlığı ile oynuyoruz. Esasında insanoğlu herşeyde yaptığı ifsad çalışmaları gibi yemlerle de oynamış. Kolaylık adı altında ve belki kapitalist bir zihniyetle satışa sunuluyor. Biz kullanıcılar da işimize geldiği için tercih ediyoruz. İki yemi de kullanmış, cennet papağanı ve muhabbet kuşu besleme noktasında oldukça tecrübeye sahip biri olarak kesinlikle kabuklu yem kullanmanızı tavsiye ederim. Burada kabuksuz yemlerin avantajlarını da dezavantajlarını da anlatarak kendi fikrimi yazmış oldum. Sizin de aksi bir iddianız yada eklemek istediğiniz bir fikriniz varsa alt panelden yorum yapabilirsiniz. Üst kısımdan değerlendirme yapmayı da unutmayın.

Henüz herhangi bir yorum yapılmamış.
Sen Ne Düşünüyorsun?
İlgini Çekebilir
http://www.yaoyabu.net/merinos-hali-mi-saray-hali-mi/
Merinos Halı Mı Saray Halı Mı?
http://www.yaoyabu.net/kia-k2500-mu-hyundai-h100-mu/
KİA K2500 mü, Hyundai H100 mü?
http://www.yaoyabu.net/pepsi-mi-coca-cola-mi/
Pepsi mi Coca Cola mı?
http://www.yaoyabu.net/max-factor-mu-maybelline-mi/
Max Factor mü Maybelline mi?
http://www.yaoyabu.net/markafoni-mi-trendyol-mu/
Markafoni mi Trendyol mu?
http://www.yaoyabu.net/arabam-com-mu-sahibinden-com-mu/
Arabam.com mu, Sahibinden.com mu?