383

Honda PCX 125 Mi Yamaha NMAX Mı?

Honda PCX 125 Mi Yamaha NMAX Mı?
Honda PCX 125
11 Tercih
İyi
Yamaha NMAX
16 Tercih
Kötü

Merhaba sevgili okurlar. Hemen hemen bir çoğunuzun bu soruya yanıt aradığını biliyoruz. Bir çok arkadaşımız bu soruyu bize yönelti “Honda PCX 125 mi? Yamaha NMAX m? “. Ve bizde sizlerden gelen bu meraklı arayışı cevaplandırmak istedik. Honda veya  Yamaha  arasında seçim yapacaklar öncelikle bazı soruları kendimize sormak lazım. İlk soru ise motorumuzu nerede kullanmak istiyoruz? Şehir içindemi? Yoksa ben gezmeyi seviyorum motorumla her yere gitmek istiyorum diyip uzun yoldamı kullanmak istiyorsunuz?

Honda PCX 125 Mi Yamaha NMAX Mı? Karşılaştırma

Neden bu soruyu soruyorum? Çünkü Honda ve Yamaha ikiside atomotiv sektöründe kendini kanıtlamış büyük firmalardır. İkiside kendi alanlarında hitap ettikleri kullanımına göre katagorilerinin birinci sıralarındalar. Peki Honda PCX 125 ile Yamaha NMAX aralarındaki farklar neler ve neye göre seçim yapmalıyız? Bu iki squtterin ikiside prestijli ve elektronik ve  teknoljik.  Biliyoruzki Honda PCX 125 piyasaya sürülmüş ilk ürün denmesiydir. Honda bu suqqtterle herkeze 125cc motor ile piyasaya kullanımı kolay bir motor yapılıp kullanılabileceğini kanıtlamıştır. Firmanın PCX 125 satışlarından ettığı gelirde bunu onaylmakta zaten. Bunun üzerine Yamaha’da bu pastadan payını almak istedi ve NMAX modelini üretti ve bende burdayım diyerek piyasada yerini aldı.

İki firmanında ürettiği squatterlarin ikiside 125cc lik motorlar güçüne sahip ve motor ömürleri aşağı yukarı birbirine yakın. Tabiki son sözü siz kullanıcılar söylüyor ve motor ömrü hemen hemen aynı olmasına rağmen bir çok kullanıcı Honda’nin daha uzun ömürlü motoru olduğunu savunuyor. Honda PCX 125 üretirken şehir içi ulaşımı ratlatmayı amaçlamış ve Start-Stop özelliği ile az yakıt tüketimiyle bütün kullanıcılarının gönlünü çalmayı başarmıstır.

Yamaha’da Honda’nın bu modeline karşılık daha iyisini yapmayı hedeflediği NMAX’ı  2015’te üreterek kullanıcılarına sundu. İkiside şeğir içinde kullanımı kolay ve ulaşımı rhatlatamak amacıyla üretildi ve hepimizin bildiği gibi şehir içince alçak sele ve ağırlık merkezi aşağıda olna motorlar tercih edilir ki buda motor sürerken yapılacak dönüşlerde dengeyi kolaylaştırı. Honda 76cm lik bir seleye sahipken Yamaha 76.5cm seleye sahip. İkiside su soğutmalı motora sahip fakat honda da  Start-Stop özelliğiyle ayarlana bilen motor ısındıktan 3-5 saniye içinde motor istop ediyor ve gaza basınca motorun tekrar çalışma özelliği var. Yamaha ise daha güç üreten ve gaza daha iyi cevap veren bir sistem var. Bu nedenle motor sesi Hodaya nazaran daha fazla duyulmakta.

Yakıt tüketimi ise Yamaha’da daha fazlayken Honda’da daha az. Neden mi Yamaha çok yaka bilir ama daha fazla güç üreten br motor tabiki daha fazla yol gider ama yok az yaksın fazla gitmesin diyorsanız o zaman Honda sizin için iyi bir seçim olacaktır. Diğer taraftan Yamaha’da benzin çizelgesi sayesinde nekadar penzin tükettiğinizi görebilirsiniz ve bu sayede gidiş hızınızı orantılayarak benzin tüketiminizi azaltabilirsiniz.

Başka bir özellik ise Hoda’da yürür aksamında önde tek disk firen, arkada kapana ve İRC lastik ile yavaş giden bir suqutter sunarke.Yamaha’da bu sistemi bir adım daha öne taşıyarak ön-arka disk standat ABS’nin yanı sıra birde Downloop lastikle sunuyor kullanıcılarına. Downloop lastik sert hamurlu bir yapıya sahip olduğundan yolda giderken kayma daha az yaşanırken, İRC’de ise yolda giderken kullanıcıların kısa kısa kaymaları daha bariz hissetmelerine neden oluyor. Bunundan dolayı Honda kullanıcılar benzinden kıstık diye sevinmeyin. Kıstığınız benzin paralarıyla kendinize lastik bütcesi oluşturmayı unutmayın.

Bunların dışında amortüsör ve yol tutuş ta çok önemli. Honda da amortüser ayarları biraz daha kullanıcının konforu düşünülerek yapılmış olsada, Yamahada bu durum tam tersine. Yamahada amortüsörler zorlu yol şartları göz önüne alınarak ve motorun gücü ve hızyle squtterın hakimiyet altından çıkmaması düşünülerek tasarlanmıştır. Bu özelliğide tabiki vrajları daha iyi dönüş kabiliyetiyle kendini gösteriyor.

Aparatlar ve göstergeler bakımından ise Yamaha özellik bakımından bir adım daha önde. Yamahanın göstergesi biraz fakir bir görünüme sahip olmasına ragmen bir çok ekstra bilgiye ulaşabilirsin. Örneğin 2 trip metre ile anlık gösterim özeliği, V-Belt, F/ECO,  toplam km, trip metre vb. Honda görünüm açısından göstergesi daha iyi ama göstergenin özelliği bakımından fakir. Honda da göstergede anca görebileceğin toplam kilometre, 1 trip metre ve ortalma tüketim verilerini görebilirsiniz.  Birde Honda da sinyal ile kornanın aynı kol üzerine konulması kulanıcıların kafasının karışmasına sebebiyet verebiliyor.

Aksesuarlarda ise ikiside teknolojik fara sahip ve ikiside yeterli güçte ışık verme gücüne sahip. İkisininde bagajları tuşla açılıyor ve bagaj kapakları havda asılı kalbilme özelliğine sahip. İkisininde bagajına large kask sığabilecek büyüklükte. Aynalar ise Yamaha,da biraz içten çıkarmalı dizayn edilmişken Honda’da ise aynalar biraz dışarda kalacak şekilde tasarlanmış. Buda tabiki yolda giderken küçük alanda geçişlerde yamahayı avantajlı kılarken Hondayı geride bırakıyor. Öte taraftan aynaların dışarda oluşu kollarınızın aynayı kapatmasını engelleyerek arkayı daha iyi görmenizi sağlıyor.

Şimdi gelelim işin parasal boyutuna Yamaha NMAX fiyatı 8900 Honda 125 fiyatı 8600. Aradaki bu 300TL fark karşımıza nasıl çıkıyor. Bir tarafta beygir gücü yüksek benzini çok yakab ama ABS olan bir Squter. Öte tarafta Benzini az yakan ama ABS’si olmayan ve daha az yol giden Honda. Tabiki yedek parça bakımından da Honda daha ucuzken Yamaha biraz daha pahalı.

Bu bilgilerin ışığında herk ikiside test sürüşüne sahip bizim tavsiyemiz önce bir gidin deneyin ve daha sonra almaya karar verin. Tabiki fikirlerinizide bizlerle paylaşmayı unutmayı.

 

Henüz herhangi bir yorum yapılmamış.
Sen Ne Düşünüyorsun?
İlgini Çekebilir
http://www.yaoyabu.net/araba-mi-motor-mu/
Araba mı Motor mu?
http://www.yaoyabu.net/cizim-programi-autocad-mi-revit-mi/
Çizim Programı Autocad mi Revit mi?
http://www.yaoyabu.net/muhendislik-ve-mimarlik-icin-mac-mi-windows-pc-mu/
Mühendislik ve Mimarlık için Mac mı Windows (PC) mu?
http://www.yaoyabu.net/samsung-mu-iphone-mu/
Samsung mu, Iphone mu?
http://www.yaoyabu.net/bluetooth-kulaklik-mi-kablolu-kulaklik-mi/
Bluetooth Kulaklık mı, Kablolu Kulaklık mı?
http://www.yaoyabu.net/cizim-programi-autocad-mi-solidworks-mu/
Çizim Programı Autocad mi Solidworks mü?