348

Ferrari mi Lamborghini mi?

Ferrari mi Lamborghini mi?
Ferrari
2 Tercih
Mükemmel
Lamborghini
3 Tercih
Mükemmel

Bir yanda kırmızı ile özdeşleşmiş efsanevi spor otomobil Ferrari, diğer yanda ise eski İtalyan yeni Alman lüks spor otomobil üreticisi Lamborghini. Ülkemizde lüks araç denince akla ilk gelen marka Ferraridir. Geçmiş kuşakların izledikleri filmlerin de etkisiyle, Ferrari markası ülkemizde büyük bir hayran kitlesi yaratmıştır. Günümüzde fiyat olarak Ferrari’den çok daha pahalı otomobiller olmasına rağmen, Ferrari hala lüks araba segmentinde 1 numara olarak algılanmaktadır. Bu yalnızca bizim ülkemizde değil, tüm dünyada da yer alan bir algıdır. Bunda Ferrari’nin tarihinin çok eski olmasının yanı sıra, reklamın ve sponsorluk anlaşmalarının da etkisi büyüktür.

Lamborghini ise kendine has tasarımı ve çizgileriyle, üzerindeki boğa logosuyla ve güçlü motoruyla Ferrari’ye kafa tutar nitelikte bir spor otomobil markası. Normalde hem Ferrari hem de Lamborhini İtalya menşeili markalarken, Lamborghini’nin Alman devi Audi’ye satılmasıyla birlikte, İtalya çıkışlı Alman markası olduğunu söyleyebiliriz. Ferrari mi Lamborghini mi sorusu kişilerin beklentilerine göre değişiklik gösterir. Örneğin Ferrari markalı otomobiller birçok insanın hayallerini süsleyen ve lüks segmentte insanlar tarafından en uç nokta olarak algılanan arabadır. Bu tür hayranları için Ferrari, Bugatti Veyron ile bile kıyas kabul etmez.

Lamborghini, bir dönem sadece dünya çapındaki zenginleri hedef alan tasarımlar yapmasıyla bolca eleştiri almıştı. Bu eleştirilerin asıl sebebi, tamamen aracın görselliğine yönelik olan ancak yetersiz iç aksama sahip olan tasarımlarıydı. Ancak, firmayı Audi’nin satın almasından sonra işlerin değiştiğini söyleyebiliriz. Şu an firma 4 çeker sürüş sistemi, harika bir şanzıman sistemi ve yeniden tasarlanmış motoruyla birlikte Ferrari’nin önüne geçme hedefine odaklanmış durumda. Lamborghini’nin sesi bile Ferrari sesini andırır hale getirildi ancak, hala Ferrari’nin verdiği özgürlük hissini verdiğini söylemek güç.

Ferrari, kendine has kırmızı rengi, sesi, karizması ve firmaya özel tasarımları ile birlikte yıllardır değerinden hiçbir şey kaybetmiş değil. Lamborghini ise, kendine özgü kaporta şekli ve farklı türdeki renkleriyle sevenlerine hitap etmeye devam ediyor. Alman anlayışıyla bezenmeye başladıktan sonra, Lamborghini’lerin daha iyi yol tutuşuna ve daha iyi bir sürüş deneyimine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kısacası eskiden İtalyan vs İtalyan olan versus, günümüzde ise İtalyan vs Alman şekline dönmüş durumda. Ferrari’nin, spor araba kriterlerine uyan her şeyi karşıladığını görmekteyiz. Lamborghini ise kendine has özellikleriyle birlikte alıcılarını bekliyor. Bu karşılaştırmada Ferrari’nin Lamborghini’ye oranlda bir adım daha önde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Henüz herhangi bir yorum yapılmamış.
Sen Ne Düşünüyorsun?
İlgini Çekebilir
http://www.yaoyabu.net/araba-mi-motor-mu/
Araba mı Motor mu?
http://www.yaoyabu.net/cizim-programi-autocad-mi-revit-mi/
Çizim Programı Autocad mi Revit mi?
http://www.yaoyabu.net/muhendislik-ve-mimarlik-icin-mac-mi-windows-pc-mu/
Mühendislik ve Mimarlık için Mac mı Windows (PC) mu?
http://www.yaoyabu.net/samsung-mu-iphone-mu/
Samsung mu, Iphone mu?
http://www.yaoyabu.net/bluetooth-kulaklik-mi-kablolu-kulaklik-mi/
Bluetooth Kulaklık mı, Kablolu Kulaklık mı?
http://www.yaoyabu.net/cizim-programi-autocad-mi-solidworks-mu/
Çizim Programı Autocad mi Solidworks mü?