403

Çizim Programı Autocad mi Solidworks mü?

Çizim Programı Autocad mi Solidworks mü?
Autocad
2 Tercih
Mükemmel
Solidworks
2 Tercih
İyi

Çeşitli meslek dallarında veya öğrencilik döneminde, çizim yapmaya yeni başlayan bireylerin akıllarında, çizim programlarında autocad mi solidworks mü kullanmalıyız sorusu oluşmaktadır. Bu tercih konusunu ortadan kaldırmak adına, sizlere bu yazımızda autocad ve solidworks ile ilgili bildiklerimizi paylaşmak istiyoruz.

Autocad, Solidworks e göre çok daha köklü bir programdır. Autocad’i genellikle mimarlar ve inşaat mühendisleri, Solidworks’ü ise makine mühendisleri kullanmaktadır. Autocad de çizim yapmak oldukça fazla kısa yolu bildiğiniz takdirde hızlıdır, fakat işe yeni başlıyorsanız çizim yapması hiç pratik değildir. Autocad 2 boyutlu çizimlerde daha kullanışlıyken, Solidworks ü 3 boyut çizimlerde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Solidworks, Autocad e göre çok daha pratik ve hızlı öğrenilebilir bir programdır. Autocad sektör de en çok kullanılan çizim programı olmasına rağmen gerekli pratikliği kullanıcılarına sağlamamaktadır. Autocad de yapı veya inşaat alanında çizimler yapılırken, Solidworks de genellikle endüstriye tasarım ve parça modelleri çizilmektedir. Autocad in üç boyutlu çizim yapma yazılımı da mevcuttur fakat zor ve karmaşık olduğu için çoğu kişi tarafından tercih edilmez. Autocad de iki boyutlu çizim yaparken çizgi kalınlıkları ve projenin okunabilirliği, Solidworks’e göre daha başarılıdır. Solidworks tasarım işleriyle ilgilenen insanlar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Autocad daha çok teknik çizim alanında tercih edilen bir programdır. Solidworks de günümüzde oldukça kullanılan animasyon özelliği bulunmaktayken, Autocad de bu özellik mevcut değildir.

Çizim programlarında kullanım amacına yönelik her iki programda tercih edilebilir. Autocad kendini iki boyutlu çizim alanında geliştirmiştir. Kullanımı zor ve yavaş olsa bile iki boyutta birçok programdan daha kaliteli işler çıkarır. Solidworks ise kendini üç boyutlu çizimlerde geliştirmiştir. İki boyutu çizim kalitesi de Autocad kadar olmasa da kalitelidir. Bütün bu bilgileri düşünerek bir sonuca varmamız gerekirse, Autocad ilk çizim programı olması ve bir çok şirket tarafından kullanılan bir program olmasına rağmen, Solidworks kendini daha çok yenileyen, gelişimlere açık ve pratik bir program olması nedeniyle çizimde daha kaliteli sonuçlar çıkmasına olanak sağlamaktadır.

Siz de fikirlerinizi alt kısımda yazabilir ve üst kısımdan değerlendirme oyunuzu kullanabilirsiniz.

Henüz herhangi bir yorum yapılmamış.
Sen Ne Düşünüyorsun?
İlgini Çekebilir
http://www.yaoyabu.net/araba-mi-motor-mu/
Araba mı Motor mu?
http://www.yaoyabu.net/cizim-programi-autocad-mi-revit-mi/
Çizim Programı Autocad mi Revit mi?
http://www.yaoyabu.net/muhendislik-ve-mimarlik-icin-mac-mi-windows-pc-mu/
Mühendislik ve Mimarlık için Mac mı Windows (PC) mu?
http://www.yaoyabu.net/samsung-mu-iphone-mu/
Samsung mu, Iphone mu?
http://www.yaoyabu.net/bluetooth-kulaklik-mi-kablolu-kulaklik-mi/
Bluetooth Kulaklık mı, Kablolu Kulaklık mı?
http://www.yaoyabu.net/yamaha-x-max-250-mi-honda-pcx-150-mi/
Yamaha X-MAX 250 mi? Honda PCX 150 mi?